fbpx
Rubriky
Aktuality

Jak vybrat klimatizaci do panelákového bytu

Bydlení v panelácích je u nás stále populární. Vždyť v nich bydlí přes 2,5 miliónů obyvatel.

Je to zejména dostupností a také bohužel tím, že jiného kvalitního bydlení je nedostek. Od revoluce se však hodně změnilo – spousta panelových domů dostala nový zateplený kabát, nová okna, je v nich tedy v zimě teplo.
Jenže to také znamená, že v létě v panelákovém bytě není teplo, ale opravdu vedro. Zejména poslední léta prověřila i otrlé milovníky sluníčka.

A tak se hitem posledních let stala instalace klimatizační splitové nebo multisplitové jednotky do panelákových bytů. Klimatizace není investice na jedno léto, není to nákup rohlíků, vybírejte tedy dobře.

Jak správně vybrat klimatizaci do panelového bytu, aby vám dlouho a dobře sloužila?

1.Split nebo multisplit systém?

Tyto dva cizí pojmy nám říkají, kolik pokojů takovou klimatizací vychladíte.

Split – vychladí jednu místnost – více o split klimatizaci zde.

Multisplit – vychladí více místností (dle zvolené technologie i 5 a více místností) – více o multisplit zde.

2. Hlučnost vnitřní a venkovní klimatizační jednotky

Nikdo z nás nechce poslouchat hlučnou vrtuli venkovní jednotky nebo hučící vnitřní jednotku. Chceme si užít ticho a chlad. Proto svým zákazníkům nabízíme především značky TOSHIBA a DAIKIN, které jsou opravdu tichéVnitřní jednotka si bude se svými cca 20 dB(A) jen tak ševelitvenkovní jednotku má cca 47 dB(A), přirovnali bychom ji k tiché myčce nádobí.

3. Chladící výkon klimatizačních jednotek TOSHIBA nebo DAIKIN

Chladící výkon je potřeba spočítat na konkrétní prostor. Zohledňujeme počet pokojů, jejich orientaci na světovou stranu a množství oken atd. Protože slunný byt na jih prostě bude potřebovat výkonnější jednotky. Pokud se totiž vybere slabá jednotka, která neodpovídá potřebnému chladícímu výkonu, motor se bude příliš opotřebovávat, bude hlučný a brzo se zničí.

Výpočtem chladícího výkonu se netrapte, proto máme v týmu techniky, kteří vám odborně poradí.

4.  Topení, odvlhčování, ionizace, antialergické filtry…klimatizace TOSHIBA a DAIKIN

Dnešní moderní klimatizační jednotky umí spoustu funkcí. Pokud máte doma alergika nebo asmatika nebo si chcete užívat vzduch jako na horách, zvolte např. klimatizační jednotky TOSHIBA DAISEIKAI9. Tyto jednotky umí tako ioniozova vzduch, vy si pak budete připradat jako na horách.
Mezi další funce patří např. odvlhčování, které oceníte v případě, že jste např. zrovna vymalovali a potřebujete rychle nechat byt proschnout.

Více o jednotlivých vnitřních klimatizačních jednotkách TOSHIBA se dočetete na této stránce.

5. Kam se umísťuje venkovní klimatizační jednotka u panelákového bytu?

Potřebujete balkón nebo terasu, kde se jednotka krásně schová. Budete potřebovat souhlas majitele budovy. Pokud budete mít svolení majitele objektu, lze venkovní jednotku instalovat i na fasádu. Další možnotí je umístění na střechu objektu, v tomto případě existují technologická omezení, která s vámi probereme.

A pokud máte předzáhrádku, můžeme jednotku místit i na zem. Více o možnostech umístění se dočtete v tomto článku.

Lišta klimatizace - umístění na balkónu

6. Trubky a kabely uvnitř bytu

Pokud instalujeme jednotku do panelákového bytu, většinou vnitřní potrubí, komunikační kabely atd. vedeme lištou. Je to nejmenší zásah do stavby domu. Instalace je tak rychlá a nejsou nutné další zednické práce. Jednoduchou klimatizaci nainstalujeme za jeden den. Protože se bavíme o panelových bychech, není účelné příliš vrtat, ono to vlastně pořádně ani nejde. Už jen vrtání skrz venkovní zeď, kde je umístěna venkovní jednotka, zabere dost času a jsou na to potřeba extra silné vrtačky a speciální vrtáky. I proto najdete v rozpočtu extra položku s názvem „jádrové vrtání„. Je to proto, že proniknout panelem je prostě mnohem náročnější než obyčejnou cihlou.

7. Vyberte si značkovou klimatizaci Toshiba nebo DAIKIN, které jsou spolehlivé a tiché

Na trhu jsou desítky značek různé kvality. Klimatizační jednotky jsou vyráběny někde na dálném Východu. Značky TOSHIBA a DAIKIN vyrábí v Evropěkonkrétně DAIKIN v České republice, a to se pozná na kvalitě. Obě značky vykazují velmi nízkou poruchovost. Obě značky pochází z Japonska a mají za sebou více než 60 let zkušeností v chlazení, nejsou to tedy žádné rychlokvašky, které ještě včera pěstovaly rýži a dnes už vyrábí klimatizace.

Proč si vybrat klimatizaci TOSHIBA, jaké nabízí možnosti a řešení, o tom se můžete dočíst zde.

8. Záruka až 5 let na klimatizace TOSHIBA a DAIKIN

Zákonným standardem jsou 2 roky. Značky TOSHIBA i DAIKIN svým výrobkům věří natolik, že rozšířily záruku na 3 roky (při pravidelných servisních prohlídkách každý rok). A pokud budete mít zájem o prodlouženou záruku na 5 let, je potřeba podepsat s námi servisní smlouvu.

Chcete si přečíst více o historii značky TOSHIBA? Podívejte se na tuto stránku, která se tomuto tématu věnuje. Dali jsme dohromady také přehled hlučnosti některých jednotek na trhu, pokud vás hodnoty zajímají i u konkurence, kliněte na tento článek.

9. Klimatizace TOSHIBA dbá na vaše zdraví

Dnešní zákazníci jsou již mnohem náročnější než před pár lety. Klimatizaci nevybírají jen kvůli samotnému chlazení nebo topení. Vědí to i výrobci klimatizací, např. TOSHIBA nebo DAIKIN.

TOSHIBA proto vedle super tichých jednotek přichází také s několika řadami jednotek, které se liší nejen designem, ale zejména systémem filtrace.

10. Chladivo R32 budete moci používat i po roce 2025

V trubkách mezi vnitřní a venkovní klimatizační jednotkou koluje chladivo. Existují různé druhy. To zastaralé, které však často firmy ještě ve svých klimatizacích montují, se jmenuje R410 (pozn. ale exitují i další viz tento článek, které také nebude možné používat po roce 2025).

Pozor! R410 a další se od roku 2025 nebudou smět používat tzn. instalovat ani servisovat. Pokud si necháte nainstalovat klimatizaci s tímto chladivem a ono vám uteče nebo se klimatizace porouchá, po roce 2025 vám takovou klimatizaci nikdo neopraví. Prostě ji budete moci vyhodit a koupit si novou!!!

11. Invertorový motor klimatizací TOSHIBA a DAIKIN

Invertorový motor udržuje ideální teplotu bez velkých energetických výkyvů. Díky tomu ho téměř neslyšíte(slyšíte pouze proudění vzduchu) a navíc šetří energii. I proto je účinnost moderních klimatizačních jednotek až A+++ což významně šetří spotřebovanou energii.

Pertlování - vytvoření spoje klimatizace

12. Montáž klimatizací je vázaná živnost

Vyberte si tedy firmu, která toto oprávnění má. Přečtěte si článek právě o instalaci klimatizace a dozvíte se, kam lze umístit venkovní jednotky – na zeď, zem nebo i střechu a další zajímavosti.

13. Snížená sazba 15 % DPH

Pokud instalujete klimatizaci do bytu nebo rodinného domu tzn. do domácnosti, řekněte si o 15 % DPH – zajistíme vám ji.

14. Cena řešení

Nepodléhejte iluzi, že kvalitní řešení pořídíte za cenu mobilní klimatizace tedy kolem 10.000-15.000. Takové řešení prostě nebude kvalitní nebo je to jen lákadlo a vy si budete muset ještě pěkných pár tisíc připlatit za extra položky a nebo zjistíte, že máte zastaralou technologii s chladivem, které brzo nebude možné používat – viz bod 9.

Dobré auto si také nekupíte za cenu kola, a tak to platí i v klimatizacích.

Jednoduché řešení pro jednu místnost v panelákovém bytě vč. DPH pak vyjde od cca  33 853 Kč vč. DPH (Toshiba Seiya). Pokud zvolíte DAIKIN Sensiru můžeme se vejít i do ceny 30 531 Kč (ceny jsou ilustrační pro základní verzi platné v červenci 2020)

Ukázková cena klimatizace TOSHIBA SEIYA do bytu obsahuje:

 • TOSHIBA SEIYA RAS-B07 J2KVG-E 2kW
 • Energetická třída A++ při chlazení resp A+ při topení
 • Velikost místnosti do cca 24m2
 • Provozní teploty při chlazení od -15 do 46 stupňů Celsia resp. při topení od -15 do 24 stupňů
 • Chladivo R32 (R410A chladivo již nenabízíme, neboť bude od roku 2025  zakázáno)
 • Hybridní tichý invertorový motor
 • Dálkový ovladač
 • Prachový filtr
 • Odborná montáž
 • Jádrové vrtání
 • Záruka 2 roky ze zákona, při každoročním servisu prodloužená záruka na 3 roky a při sepsání servisní smlouvy 5 let.

Chcete také kvalitní tichou klimu?

tel. 602 457 196 nebo 

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Připojit můžete až 5 příloh, stačí je přetáhnout myší z počítače.
Vaše osobní údaje budou použity pouze pro zodpovězení dotazu nebo vypracování nabídky.