Kotlíkové dotace 2021-2022 na tepelná čerpadla

Aktuálně (srpen 2021): na podzim v r. 2021 a zimu 2022 stát chystá POSLEDNÍ VLNU kotlíkových dotací. Zde se dočtete vypsané podmínky.

KOTLÍKOVÉ DOTACE 2021-2022

V rámci Kotlíkových dotací v ČR máte POSLEDNÍ ŠANCI ZÍSKAT AŽ 130 000 Kč na výměnu starého neekologického způsobu vytápění.

Odhadem je však stále více než 300 000 domácností po celé republice, které topí starými neekologickými kotly, zejména na tuhá paliva, tedy uhlí s ručním přikládáním, proto nečekejte s rezervací termínu instalace, abyste se vyhnuli pokutě.

Od 1. září 2022 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat kotle pouze 1. a 2. a emisní třídy podle ČSN EN 303-5 pod pokutou až 50 000 Kč!

1. Na co lze kozlíkovou dotaci čerpat?

 • Jako náhradu starého kotle 1. nebo 2. emisní třídy v rodinných a bytových domech NOVĚ také jako náhrada lokálních topidel nebo výměnu neefektivního elektrického vytápění.
 • Většinou se jedná o kotle s ručním přikládáním na tuhá paliva jako je uhlí nebo také dřevo atp….číslo emisní třídy najdete na štítku na svém kotli (jedná se o o údaj o celkové třídě kotle, která se skládá z účinnosti a množství produkovaných emisí (pokud např.kotel patří do emisní třídy 3, ale účinností jen do 2, celková třída kotle je 2). Nevíte si rady? kontaktujte nás – zdarma vám poradíme.
 • Nově není podmínkou rozvedení topení (tedy v každé vytápěné místnosti máte radiátory, netopíte samostatnými kamny v každé místnosti), protože kozlíkovy můžete čerpat také jako náhradu lokálního topidla a tedy topit tepelným čerpadlem vzduch-vzduch.

2. Na koho se kotlíkové dotace nevztahují

3. Papírování kolem žádosti se nemusíte bát – vyřídíme ho za vás

S žádostí je spojeno trochu papírování, to je pravda. Je zásadní, aby podklady připravil specialista, který má s dotacemi zkušenosti. Po podání žádosti máte pouze jednu šanci na doplnění informací. Ani my nemáme rádi papírování, ale bez toho to nepůjde. Proto spolupracujeme s externí společností, která za vás veškeré papírování vyřídí, podklady připraví a  podáMonitoruje za vás také stav žádosti, případně informace doplní (to však nebývá potřeba, protože jejich žádosti jsou velmi dobře připravené). Zároveň s vámi projde co dělat, aby byla dodržena udržitelnost tzn. byly naplněny veškeré procedury i po vyplacení dotace. Dosavadní úspěšnost máme 100 %.

4. Kolik stojí podání a vyřízení žádosti?

Podání žádosti a její administrace v rámci Kotlíkových dotací stojí 5 500 Kč (+ DPH). Tuto částku platíte naší partnerské společnosti, která se na vyřizování dotací specializuje a má s nimi bohaté zkušenosti. Pokud nemáte platnou revizní zprávu kotle, je potřeba připočíst částku cca 1500 Kč. Revizní zpráva je nedílnou součástí podkladů pro žádost.

Dotaci si samozřejmě můžete vyřídit sami a bude vás to stát pouze váš čas.

U Nové zelené úsporám je potřeba připočíst částku za technickou zprávu, která je povinnou součástí žádosti o dotaci.

Firma NODIP si za zprostředkování pomoci v rámci Kotlíkových dotací ani Nové zelené úsporám nic neúčtuje. Pouze vás ZDARMA spojíme s odbornou firmou, se kterou vše budete řešit (ceny za jejich práci viz bod 4).

5. Jak vysoká je kotlíková dotace?

U tepelných čerpadel tak můžete získat 80 000 – 130 000Kč.

Můžete žádat až o 95 % způsobilých nákladů u seniorů a nízkopříjmových domácností (instalaci, samotné čerpadlo, náklady na novou otopnou soustavu, rekonstrukci nebo úpravu spalinových cest vč. nákladů za přípravu technické zprávy a žádosti atp.).

Jakou částku konkrétně můžete dostat?

Senioři, nízkopříjmové domácnosti – info zde.

Ostatní domácnosti – info zde.

6. Mám starý kotel, co mám tedy dělat?

Hlavně starý kotel neodstraňujte, nedemontujte. Součástí podání žádosti je také doložení fotodokumentace, že máte starý kotel stále namontovaný. Ihned nás kontaktujte a domluvíme ideální postup.

7. Kdy je potřeba žádat – mám ještě čas?

Ano, ale pospěšte si, poslední vlna kotlíkovek probíhá od roku 2021-2022. Žádosti se budou podávat pouze online, pouze ve výjimečných případech osobně na krajském pracovišti. Naše dotační specialistka však za vás dotaci řádně podá.

8. Kdy peníze dostanu?

Ať se již jedná o Kotlíkové dotace nebo NZÚ, vždy dostáváte proplacenou dotaci až po realizaci tzn. po nainstalování nového a likvidaci starého kotle. Peníze dostáváte vyplacené v řádu týdnů (u kotlíkovek trvá vyhodnocení žádosti 4-6 týdnů, samotné vyplacení schválené dotace pak 2-3  týdny od realizace a dodání dokumentů nutných pro čerpání – vše za vás firma zařídí). V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji obce poskytují bezúročné půjčky, které je možné čerpat až na 100 % nákladů a splácet až 10 let. V některých krajích je také možné předčerpat zálohově kotlíkovky (týká se seniorů nad 65 let, případně mladých do 30 let).

Vy však můžete nainstalovat nové tepelné čerpadlo a pak zpětně žádat o kotlíkovku nebo NZÚ, není třeba čekat na schválení.

9. Také zatepluji dům, vyměňuji okna, mohu žádat o víc peněz?

V rámci Kotlíkových dotací je možné žádat maximálně o 80 000 -130 000 Kč na výměnu kotle. Umíme vám však poradit a také zprostředkovat pomoc s vyřízením Nové zelené úsporám (NZÚ). Můžete totiž kombinovat kotlíkové dotace a NZÚ a získat bonus za kombinaci. Pro podrobnosti nás kontaktuje.

Nová zelená úsporám (NZÚ) – dotace na výměnu elektrokotle, přímotopů nebo plynu, zateplení domu a výměnu oken – pro více informací klikněte zde.

Topení tepelnými čerpadly  DAIKIN nebo TOSHIBA je:

 • ekologické a splňuje parametry pro Kotlíkové dotace nebo Novou zelenou úsporámbezprašné
 • žádné přiládání uhlí, briketami nebo peletamižádné revize komínů
 • jen jednou ročně necháte zkontrolovat správnou funkčnost čerpadla, díky které můžete významně zvýšit jeho životnost
 • nepotřebujete přípojku na plyn
 • nepotřebujete každý rok schánět nejlevnější uhlí, pelety ani sušit dřevo
 • stačí pouze přípojka na elektrickou energii
 • je velmi ekonomické – až z 80 % topíte a ohříváte vodu ZDARMA energií z okolního vzduchu
 • Více informací o tepelných čerpadlech TOSHIBA najdete zde.
  Více informací o tepelných čerpadlech DAIKIN najdete

  Chcete také peníze od státu na tepelné čerpadlo?

  Volejte 602 457 196 nebo pište info@nodip.cz

  Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
  Připojit můžete až 5 příloh, stačí je přetáhnout myší z počítače.
  Vaše osobní údaje budou použity pouze pro zodpovězení dotazu nebo vypracování nabídky.