Kotlíkové dotace 2021 na tepelná čerpadla

Aktuálně (únor 2021): v r. 2021 stát chystá další vlnu kotlíkových dotací. Zatím nejsou známy přesné podmínky. Pokud máte zájem o čerpadlo s dotací, ozvěte se na info@nodip.cz a my vás budeme informovat o aktuální situaci s předstihem.

KOTLÍKOVÉ DOTACE

V rámci Kotlíkových dotací v ČR stát pomáhá již ve třetí vlně přejít domácnostem na ekologický způsob vytápění.

V letošním roce probíhá třetí, poslední výzva. Odhadem je však stále kolem 300 000 domácností po celé republice, které topí starými neekologickými kotly, zejména na tuhá paliva, tedy uhlí s ručním přikládáním.

Většina lidí neví, že svým kotlem na tuhá paliva (zejména uhlí) 1. a 2. emisní třídy si od 1. září 2022 nezatopí pod hrozbou pokuty až 50 000 Kč, v Praze dokonce od podzimu 2020!

Přejděte na ekologický způsob vytápění tepelným čerpadlem DAIKIN nebo TOSHIBA:

 • už žádné ruční přikládání špinavého a prašného uhlí
 • žádné skládání uhlí a bolavá záda

Topení tepelnými čerpadly  DAIKIN nebo TOSHIBA je:

 • ekologické a splňuje parametry pro Kotlíkové dotace nebo Novou zelenou úsporám
 • bezprašné – žádné přiládání uhlí, briketami nebo peletami
 • žádné revize komínů, jen 1x ročně zkontrolujeme správnou funkčnost čerpadla
 • nepotřebujete přípojku na plyn
 • nepotřebujete každý rok schánět nejlevnější uhlí, pelety ani sušit dřevo
 • stačí pouze přípojka na elektrickou energii
 • je velmi ekonomické – až z 80 % topíte a ohříváte vodu ZDARMA energií z okolního vzduchu

Více informací o tepelných čerpadlech TOSHIBA najdete zde.

Více informací o tepelných čerpadlech DAIKIN najdete zde.

1. Kdo má nárok na kotlíkové dotace?

 • Ti, co topí v rodinných domech starými kotli 1. nebo 2. emisní třídy (většinou s ručním přikládáním na tuhá paliva jako je uhlí)...číslo emisní třídy najdete na štítku na svém kotli (jedná se o o údaj o celkové třídě kotle, která se skládá z účinnosti a množství produkovaných emisí (pokud např.kotel patří do emisní třídy 3, ale účinností jen do 2, celková třída kotle je 2). Nevíte si rady? kontaktujte nás – zdarma vám poradíme.
 • Mají v domě rozvedeno topení (tedy v každé vytápěné místnosti máte radiátory, netopíte samostatnými kamny v každé místnosti)

2. Na koho se kotlíkové dotace nevztahují

3. Papírování kolem žádosti se nemusíte bát – vyřídíme ho za vás

S žádostí je spojeno trochu papírování, to je pravda. Je zásadní, aby podklady připravil specialista, který má s dotacemi zkušenosti. Po podání žádosti máte pouze jednu šanci na doplnění informací. Ani my nemáme rádi papírování, ale bez toho to nepůjde. Proto spolupracujeme s externí firmou, která za vás veškeré papírování vyřídí, podklady připraví a  podáMonitoruje za vás také stav žádosti, případně informace doplní (to však nebývá potřeba, protože jejich žádosti jsou velmi dobře připravené). Zároveň s vámi projde co dělat, aby byla dodržena udržitelnost tzn. byly naplněny veškeré procedury i po vyplacení dotace.

4. Kolik stojí podání a vyřízení žádosti?

Podání žádosti a její administrace v rámci Kotlíkových dotací stojí 5 500 Kč (+ DPH). Tuto částku platíte naší partnerské společnosti, která se na vyřizování dotací specializuje a má s nimi bohaté zkušenosti. Pokud nemáte platnou revizní zprávu kotle, je potřeba připočíst částku cca 1500 Kč.

Dotaci si samozřejmě můžete vyřídit sami a bude vás to stát pouze váš čas.

U Nové zelené úsporám je potřeba připočíst částku za technickou zprávu, která je povinnou součástí žádosti o dotaci.

Firma NODIP si za zprostředkování pomoci v rámci Kotlíkových dotací ani Nové zelené úsporám nic neúčtuje. Pouze vás ZDARMA spojíme s odbornou firmou, se kterou vše budete řešit (ceny za jejich práci viz bod 4).

5. Jak vysoká je kotlíková dotace?

U tepelených čerpadel tak můžete získat až 120 000Kč a navíc bonus 7 500Kč u prioritních obcí. Do seznamu patří většina obcí, je tak velká šance, že i vy máte nárok na celých 127 500 Kč. Seznam prioritních obcí najdete zde.

Můžete žádat až o 80 % způsobilých nákladů (instalaci, samotné čerpadlo, náklady na novou otopnou soustavu, rekonstrukci nebo úpravu spalinových cest vč. nákladů za přípravu technické zprávy a žádosti atp.)

6. Mám starý kotel, co mám tedy dělat?

Hlavně starý kotel neodstraňujte, nedemontujte. Součástí podání žádosti je také doložení fotodokumentace, že máte starý kotel stále namontovaný. Ihned nás kontaktujte a domluvíme ideální postup.

7. Kdy je potřeba žádat – mám ještě čas?

Ano, ale pospěšte si, poslední vlna kotlíkovek probíhá od roku 2019,  V krajích žádosti stále přijímají. Pro velký zájem byly totiž do fondu přidány další peníze z programu Nová zelená úsporám – Adaptační a mitigační opatření. Celkem bylo přidáno 1,5 mld Kč!

8. Kdy peníze dostanu?

Ať se již jedná o Kotlíkové dotace nebo NZÚ, vždy dostáváte proplacenou dotaci až po realizaci tzn. po nainstalování nového a likvidaci starého kotle. Peníze dostáváte vyplacené v řádu týdnů (u kotlíkovek trvá vyhodnocení žádosti 4-6 týdnů, samotné vyplacení schválené dotace pak 2-3  týdny od realizace a dodání dokumentů nutných pro čerpání – vše za vás firma zařídí). V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji obce poskytují bezúročné půjčky, které je možné čerpat až na 100 % nákladů a splácet až 10 let. V některých krajích je také možné předčerpat zálohově kotlíkovky (týká se seniorů nad 65 let, případně mladých do 30 let).

Vy však můžete nainstalovat nové tepelné čerpadlo a pak zpětně žádat o kotlíkovku nebo NZÚ, není třeba čekat na schválení.

9. Také zatepluji dům, vyměňuji okna, mohu žádat o víc peněz?

V rámci Kotlíkových dotací je možné žádat maximálně o 127 500 Kč na výměnu kotle na tuhá paliva. Umíme vám však poradit a také zprostředkovat pomoc s vyřízením Nové zelené úsporám (NZÚ). Můžete totiž kombinovat kotlíkové dotace a NZÚ. Pokud totiž obě dotace budeme kombinovat, můžete získat navíc na čerpadlo 40 000 Kč!! Dotaci z NZÚ lze získat i na zateplení, výměnu oken atd.

Nová zelená úsporám (NZÚ) – dotace na výměnu elektrokotle, přímotopů nebo plynu, zateplení domu a výměnu oken – pro více informací klikněte zde.

Intalujeme tepelná čerpadla japonských značek, které mají desítky let zkušeností:

Chcete také peníze od státu na tepelné čerpadlo?

Volejte 602 457 196 nebo pište info@nodip.cz

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro zodpovězení dotazu nebo vypracování nabídky.