fbpx

Instalace a montáž klimatizace

Klimatizace se skládá z vnitřních jednotek a venkovní jednotky/jednotek. Tím se zásadně liší od mobilní klimatizace, která má pouze vnitřní jednotku a rouru, kterou musíte vystrčit z pootevřeného okna ven. Mobilní klimatizaci si koupíte v jakémkoli obchodě s elektronikou, není potřeba odborně ji instalovat, o těchto klimatizacích tento článek není.

Odborná instalace split a multisplit klimatizace

Na instalaci klimatizace si vyberte odbornou firmu, která vám celé řešení navrhne. Specialisté s vámi domluví ideální umístění venkovní i vnitřních jednotek tak, aby vám třeba nefoukalo za krk a trasy měděného potrubí a elektrického kabelu mezi vnitřními a venkovní jednotkou byly optimální.

Společně také vyberete konkrétní značku zařízení a doporučí potřebný výkon. Nemá význam, a opravdu to nedoporučujeme, z jakéhokoli důvodu rozdělovat zakázku mezi více realizátorů. Ideálně tedy vše navrhne a instaluje jedna firma. Od ní pak získáváte záruku nejen na správně nainstalované potrubí, ale také jednotky. Často se nám stává, že nám zákazníci volají, že již potrubí mají a chtějí jen jednotky. Po příjezdu pak technik zjistí, že potrubí není správně navržené nebo nainstalované, nejsou dodrženy délky tras či potřebý sklon. My pak musíme opravovat cizí práci a vám, zákazníkům, se tak celá instalace naprosto zbytečně prodraží.

Kam umístit venkovní klimatizační jednotku TOSHIBA nebo DAIKIN?

Venkovní jednotku typicky umísťujeme:

 • na fasádu rodinného domu
 • na balkón, lodžii či terasu bytu
 • na střechu (na rovnou i sedlovou)
 • na zem
 • atp.

Venkovní jednotku je potřeba řádně připevnit, na střechách či fasádách se tak používají speciální konzole. Venkovní klimatizační jednotka musí být nainstalována vodorovně, aby dlouho a správně fungovala. K venkovní jednotce zdí prostupují zmiňované měděné trubky a elektrické vedení, technik tak musí znát tloušťku zdi a materiál. Jinak se totiž vrtá do cihly, jinak pak do betonu.

Měděné trubky a elektrické kabely

Jak jsme již zmínili, vnitřní a venkovní jednotky je potřeba propojit měděnými trubkami a elektrickým kabelem a odvést kondenzát. Tyto vedou ke každé vnitřní jednotce. Buď je můžeme zasekat do zdi (pokud se nejedná o beton nebo není zeď příliš slabá), nebo je vedeme v bílé plastové liště. I takovou lištu lze však schovat, např. do sádrokartonového kastlíku nebo lze takovou lištu natřít barvou fasády a lišta pak splyne s domem. Řešení je několik a my se snažíme najít takové, které vám bude nejlépe sloužit.

Odvedení kondenzátu z klimatizačních jednotek

Často na to investoři zapomínají, ale v létě, když klimatizace chladí, z teplého vzduchu vzniká kondenzát vody. Může to být pár kapiček, ale také větší množství (záleží zejména na okolní vlhkosti). Tento kondenzát musíme odvést, a to do odpadu, ale nejčastěji ven, kde ho necháváme přirozeně vsakovat do půdy nebo kapat do květináče. Získáte tak navíc zalévání vašich balkonových výpěstků :-).

Co zahrnuje odborná instalace

 1. Prvním krokem je odborný projekt technika, který navrhne ideální řešení, osobně s vámi vybere vhodné jednotky a jejich výkon, navrhne trasy, vše vám vysvětlí.
 2. Po odsouhlasení vám vystavíme zálohovou fakturu a dohodneme závazný termín instalace.
 3. V den instalace naši technici přijedou, dle technického návrhu rozvedou měděné trubky, elektrické kabely i odvod kondenzátu.
 4. Namontují vnitřní a venkovní jednotky.
 5. Vyzkouší těsnost celého systému, ze kterého nesmí žádné chladivo unikat (proces vakuování a odzkoušení těsnosti klimatizace).
 6. Samozřejmostí je závěrečný úklid….nebudeme vám mýt okna nebo dělat velký jarní úklid, ale po sobě uklidíme, odvezeme krabice.
 7. Následným krokem je uvedení do provozu a předvedení.
 8. Posledním krokem je podepsání záručního protokolu a vystavení faktury.

Nezapomeňte o svou klimatizaci pečovat, proto vás budeme jednou za rok (dle potřeby i častěji) kontaktovat a dohodneme termín čištění a kontroly. Ta je dle zákona i dle podmínek značek TOSHIBA a DAIKIN povinná pro poskytnutí prodloužené 3leté záruky (bez pravidelného ročního servisu je záruka pouze 2 roky). Pokud máte zájem o 5letou záruku, zeptejte se na možnost sjednat servisní smlouvu.

Naším cílem je rychlá, přesná a kvalitní instalace. Díky tomu vám bude klimatizace dlouho sloužit. A protože si dáme na celém procesu návrhu i intalace opravdu záležet, prostě ho „neodflákeneme“, nemůžeme poskytovat přemrštěné slevy. Osobní přístup holt na e-shopu nekoupíte.

Chcete kvalitní řešení od spolehlivé firmy? Volejte tel. 602 457 196 nebo pište pro invididuální nabídku.

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Připojit můžete až 5 příloh, stačí je přetáhnout myší z počítače.
Vaše osobní údaje budou použity pouze pro zodpovězení dotazu nebo vypracování nabídky.