Nová zelená úsporám

Topíte neekologicky nebo neekonomicky a rádi byste přešli na vytápění tepelným čerpadlem vzduch-voda? Pomocí Nové zelené úsporám můžete významně snížit investiční náklady. Přečtěte si o Nové zelené úsporám (=NZÚ), která stále běží!

Z NZÚ můžete získat dotaci od Státního fondu životního prostředí v celkem 3 oblastech:

oblast A: zateplení rodinných domů – zateplení podlahy na terénu, zateplení střechy, zateplení stropu a ostatních konstrukcí, stínící techniku, výměnu oken a dveří, zateplení obvodových stěn, výstavba zelených střech, využití tepla z odpadní vody, odborný posudek

oblast B: výstavba zelených střech, využití tepla z odpadní vody, odborný posudek

oblast C: obnovitelné zdroje energie – instalace nuceného větrání se zpětným získáním tepla tzv. rekuperace, solární systémy, výměna zdroje tepla, využití tepla z odpadní vody, odborný posudek

zdroj obrázku: www.novazelenausporam.cz

Program NZÚ je trochu komplikovaný, to, o jakou částku můžete žádat, záleží na tom, kolik energie uspoříte. Čím víc zateplíte/vyměníte okna a k tomu vyměníte zdroj tepla, tím více dostnete. Přesnou částku musí spočítat specialista s “kulatým razítkem”. I proto součástí žádosti je i zpráva od zmiňovaného specialisty. Nezoufejte, i s tím vám pomůžeme.

Dále se budeme věnovat pouze čerpání NZÚ na tepelné čerpadlo.

1. Na koho se Nová zelená úsporám vztahuje?

  • NZÚ se vztahuje na fyzické i právnické osoby, majitele nemovitostí určených k bydlení, a to rodinné i bytové domy.
  • V tomto domě se vytápí kotlem na tuhá paliva 3. a vyšší emisní (celkové) třídy nebo,
  • kotlem na plyn nebo elektrokotel či přímotopy, ale tyto zdroje jsou neefektivní.

Pokud doma topíte v kotli na tuhá paliva s ruční přikládáním emisní třídy I nebo II, zeptejte se přímo na kotlíkové dotace, kde je dotace až 127 500 Kč. Aktuálně vás budeme informovat o možnostech.

2. Kdy mohu žádat

NZÚ přijímá žádosti PRŮBĚŽNĚ, a to až do 31. prosince 2021 nebo do vyčerpání zdrojů.

3. O jakou částku mohu žádat na tepelné čerpadlo.

Na tepelné čerpadlo můžete dostat dotaci 60 000 Kč, pokud přidáte i zateplení domu, dostanete 75 000 Kč. Celkově je výpočet trochu komplikovaný a odráží širokou nabídku dotace v rámci NZÚ, pro nabídku nás kontaktujte. Navíc pak získáte i 5 000 Kč jako příspěvěk na zpracování odborného posudku.

Pro více informací ohledně podporovaných zdrojů tepla se podívejte na web SFŽP.

4. NZÚ pro novostavby

Pro novostavby je nabídka ještě širší, podmínkou však je instalace rekuperace, jinak prostě výpočty nevyjdou. Můžete však získat až 550 000 Kč a k tomu 25 000 Kč na zpracování odborného posudku a technikého dozoru.

5. Kdy peníze dostanu?

SFŽP zavedl pravidlo 3+3+3. Do tří týdnů po podání elektronické žádosti se dozvíte, zda je žádost v pořádku nebo je něco potřeba doplnit. Tři týdny jsou potřeba na kontrolu doložení realizace projektu po skončení prací. Jakmile bude žádost schválena, bude do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace na účet. To znamená, že bezchybně podaná žádost o dotaci již po realizaci prací může být vyplacena už do 9 týdnů.

6. Už mám zatepleno, vyměněná okna, mohu žádat zpětně?

Ano, můžete žádat až 24 měsíců zpětně na již hotová opatření.  A pokud již máte podporu schválenou, máte 24 měsíců na jejich realizaci.

7. Papírování kolem žádosti se nemusíte bát – vyřídíme ho za vás

S žádostí je spojeno trochu papírování, to je pravda. Je zásadní, aby podklady připravil specialista, který má s dotacemi zkušenosti, protože součástí je i dodání zpracovaného energetického posudku. Proto spolupracujeme s externí firmou, která za vás veškeré papírování vyřídí, podklady připraví a podáMonitoruje za vás také stav žádosti, případně informace doplní (to však nebývá potřeba, protože jejich žádosti jsou velmi dobře připravené). Zároveň s vámi projde co dělat, aby byla dodržena udržitelnost tzn. byly naplněny veškeré procedury i po vyplacení dotace.

8. Kolik stojí podání a vyřízení žádosti?

Podání žádosti a její administrace v rámci NZÚ stojí 5 500 Kč (+ DPH). Tuto částku platíte naší partnerské společnosti, která se na vyřizování dotací specializuje a má s nimi bohaté zkušenosti. Navíc pak je potřeba zpracovat již zmiňovaný energetický posudek – jeho cena se pohybuje od 5000 Kč – jeho cenu vám dotační firma sdělí na základě rozsáhlosti posudku (pokud žádáte jen o tepelné čerpadlo je to jednodušší než když k tomu přidáme ještě zateplení a okna). Cenu však budete vědět dopředu, to je samozřejmé.

Dotaci si samozřejmě můžete vyřídit sami a bude vás to stát pouze váš čas.

Firma NODIP si za zprostředkování pomoci v rámci Kotlíkových dotací ani Nové zelené úsporám nic neúčtuje. Pouze vás ZDARMA spojíme s odbornou firmou, se kterou vše budete řešit.

9. Jaké čerpadlo vybrat?

Odborně vám poradíme, ale rovnou zmíníme, že všechna naše čerpadla, a to značky Toshiba i Daikin, prošla certifikací a je možné je instalovat v rámci dotačního programu NZÚ.

Více informací o tepelných čerpadlech TOSHIBA najdete zde.

Více informací o tepelných čerpadlech DAIKIN najdete zde.

Chcete také peníze od státu na tepelné čerpadlo?

Volejte 602 457 196 nebo pište info@nodip.cz

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Připojit můžete až 5 příloh, stačí je přetáhnout myší z počítače.
Vaše osobní údaje budou použity pouze pro zodpovězení dotazu nebo vypracování nabídky.