Klimatizace do bytu a domu

Díky vysokým letním teplotám a příjemným cenám představují klimatizace do domů a bytů „luxus“, který si můžeme dovolit. Často bývá klimatizace jediným řešením, jak letní vedra přežít. Přinášíme 9 praktických kroků „jak vybrat klimatizaci do bytu a domu„.

Tento článek popisuje výběr pevných klimatizací, pro mobilní klimatizaci stačí zajít do elektro obchodu, nevyžadují totiž odbornou instalaci.

1. krok: Výběr počtu místností – Single split nebo multi split klimatizace?

Podle toho, do kolika místností se klimatizační zařízení instalují, rozlišujeme single split (řešení pro jednu místnost) a multi split zařízení (řešení až pro 5 místností). S umístěním vnitřních venkovních jednotek vám poradíme.

Klimatizace do bytu a domu se vždy skládá minimálně ze dvou jednotek:
  • vnitřní– volit můžete z nástěnného řešení různých designů a funkcí (nebo také kazetové, podstropní, kazetové či mezistropní)
  • venkovní– tato jednotka bere energii z okolního vzduchu a přetváří ji na vzduch chladný nebo teplý, umísťuje se na fasádu, balkon, zem nebo střechu
Single split se hodí pro jednu místnost nebo v případě potřeby INSTALACE oddělit.
Single Split klimatizace
Multi split umí jednou venkovní jednotkou ovládat až 5 vnitřních jednotek různého druhu (nástěnné, podstROPNÍ, stropní atp.)

2. Krok: Výkon klimatizace do bytu nebo domu

Klimatizace do bytů a domů, tedy do domácností, ale i penzionů a hotelů, mají zpravidla výkon od 2,5 kW do 7 kW.  Konkrétní výkon se počítá na mprostoru, zohledňuje se počet oken, orientace na světovou stranu, ale také počet osob nebo elektro zařízení, které v místnosti jsou atd. A pokud plánujete klimatizací také topit, i to je potřeba ve výkonu zohlednit. 

Vy se výpočtem správného výkonu trápit nemusíte, spočítáme vám ho v nabídce.

Naším cílem je, aby vám klimatizace dlouho a dobře sloužila, proto je potřeba výkon spočítat pečlivě, abyste si místo klimatizace nekoupili jen předražený větrák :-).

Výběr výkonu klimatizace

3. Krok: Výběr značky klimatizace do bytu a domu

Ať již potřebujete vychladit jednu nebo více místností, skvělou volbou budou tiché klimatizace do bytu a domu Toshiba nebo Daikin. Instalujeme pouze tyto spolehlivé japonské značky. Obě firmy mají více než 60 let zkušeností v oblasti klimatizací pro domácnosti. Více si o značce Daikin můžete přečíst zde. Značce Toshiba se věnuje tato stránka. Odměnou vám budou tiché a spolehlivé jednotky. Je však jasné, že si budete muset trochu připlatit.

Je to jako s výběrem auta, Volvo také nekoupíte za cenu Dacie 🙂. Dobrá zpráva je, že cenový rozdíl není v klimatizacích tak veliký jako právě v autech. A pokud vám kvalitní klimatizaci někdo nabízí za cenu ojetiny, dejte si také pozor. Pátrejte po háčcích, původu jednotek (opravdu jsou určeny pro trh v ČR?), záruce, referencích a nebo se nejlépe zeptejte u známých, s jakou firmou byli spokojeni. Ruku v ruce s kvalitou jednotek jde také kvalitní instalace.

4. Krok: Výběr vhodných vnitřních jednotek

Vnitřní jednotka dotváří váš interiér a má vliv na vaše zdraví.
Nástěnné jednotky UMÍ ionizOVAT a účinnĚ filtrOVAT VZDUCH. váš prostor zbaví pylů, alergenů, bakterií i virů vč. covid-19.

Vnitřní jednotky se liší výkonem (viz krok2), ale zejména svým provedením, designem. Můžete vybírat z nástěnných, parapetních, kazetových a mezistropních. Každé řešení má své výhody a nevýhody. Pokud však mimo chlazení či topení řešíte také zdravotní aspekt, doporučujeme sáhnout po nástěnných jednotkách. Už dávno to nejsou nevzhledné krabice, naopak výrobce zapracovali na designu a vy tak můžete vybírat z různých tvarů i barev. Pokud například hledat černou klimatizaci, podívejte se na DAIKIN STYLISH. Zaoblený tvar pak najdete u DAIKIN EMURA. Novinkou pro r.2021 je pak TOSHIBA HAORI, která vyniká unikátním systémem výměn plášťů. Vaše jednotka tak může být růžová, modrá i kytičkovaná.

Pokud naopak hledáte jednotku s možností přisátí venkovního vzduchu, sáhněte po DAIKIN URURU SARARA.

Zdraví až na prvním místě pak hledejte u klimatizace s čističkou vzduchu TOSHIBA DAISEKAI 9 – její systém elektrostatické filtrace PLASMA PURE dokonale čistí prostor od bakterií, virů, alergenů i pylů. I výrobky značky DAIKIN umí dokonale filtrovat, to zaručuje technologie DAIKIN FLASH STREAMER, kterou najdete v jednotkách URURU SARARA, DAIKIN SLYLISH nebo PERFERA.

5. Krok: Tichý provoz, který vás v noci ani přes den nebude rušit

Když už investuje desítky tisíc do klimatizace ve svém bytě, domě nebo kanceláři, chcete, aby byla opravdu tichá a nerušila. Vedle designu se tedy při výběru klimatizace dívejte také na hlučnost. Klimatizační jednotky Toshiba a Daikin umí chladit již od 19 dB. Jen pro vaši představu, to je cca polovina „hluku“ tiché myčky. Taková jednotka si bude doma jen klidně ševelit. Samozřejmě pokud potřebujete rychle vychladit horko v místnosti a pustíte klimu na plno, budete proudící vzduch slyšet víc. Pro temperování příjemné teploty vám však tichý režim bude stačit, tedy za předpokladu, že máte správně spočítaný výkon jednotek. Konkurenční jednotky dosahují v tichém režimu běžně i 28 dB a to je obrovský rozdíl.

Taktéž venkovní jednotku chcete tichou a ne jako když přistává letadlo. Tabulku se srovnáním hlučnosti některých klimatizací najdete zde. Tiché jednotky dosahují pouze 46 dB, ty hlučné naopak i 63 dB ve stejném tichém režimu.

6. Krok: Invertorová technologie motorů pro venkovní jednotky s R32

Invertorový motor pomocí elektronické regulace otáček kompresoru produkuje pouze aktuálně potřebný výkon. Dlouhodobě tak chrání zařízení proti nadměrnému opotřebení, je tišší a zároveň spotřebuje méně elektrické energie ve srovnání se starými technologiemi, které byly buď zapnuté ON nebo vypnuté OFF. Neustále zapínání a vypínání motor ničí, ten se rychleji opotřebovává a má vyšší potřebu. Takovou klimatizaci rozhodně nevybírejte.

R32 – chladivo, které budete moci používat i po r. 2025

Jedná se o typ chladiva, který v moderních jednotkách proudí. R32 je chladivo budoucnosti, bude možné ho instalovat a servisovat i po r. 2025. Pokud tedy chcete klidu na dlouhá léta, nešetřete a kupte klimatizaci s R32. O problematice chladiv jsme psali v tomto článku.

7. Krok: Topení a odvlhčování pomocí klimatizace v bytě i domě

Málokdo ví, že klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Mimo studeného vzduchu tak umí foukat také vzduch teplýnahradí tak klasické topení v místech, kde nevedou radiátorové trubky – např. na chatách, chalupách.

Pokud chcete klimatizací topit, je potřeba to zohlednit při výpočtu výkonu. Díky klimatizaci si tak lehce zpříjemníte a prodloužíte sezónu na své oblíbené chatě či chalupě. V neposlední řadě umí klimatizace také odvlhčovat, pokud v místnostech potřebujete snížit vlhkost, např. po malování, ale i pravidelně díky zvýšené tvorbě plísně, je klimatizace dobrou volbou.

Moderní klimatizace mají spousty dalších funkcí, ale tím vám nechceme motat hlavu, vše vám vysvětlíme při osobní návštěvě.

8. Krok: Na dálkové ovládání nebo přes mobil?

Standardním vybavením klimatizací je dálkové ovládání. U vyšších řad jednotek je pak dálkové ovládání také programovatelné. Ovládání přes mobilní aplikaci je u Toshiby a Daikinu samozřejmostí – zeptejte se na vhodné řešení.

9. Krok: Záruka až 5 let na klimatizace do bytu a domu

Standardní záruka ze zákona jsou 2 roky. Pokud však klimatizace pravidelně každý rok servisujete, prodloužíme vám záruku na 3 roky a se servisní smlouvou až na 5 let, ZDARMA, bez příplatku. V každém případě je servis nutností pro bezproblémový chod vaší klimatizace. Špinavá klimatizace významně snižuje svůj výkon, opotřebovává se a časem začne i zapáchat, stejně jako to znáte z auta.

Chcete také vychladit svůj byt, dům, kancelář nebo provozovnu technologiemi Toshiba nebo Daikin?

Pro nezávaznou nabídku volejte tel.: 602 457 196 nebo pište 

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Připojit můžete až 5 příloh, stačí je přetáhnout myší z počítače.
Vaše osobní údaje budou použity pouze pro zodpovězení dotazu nebo vypracování nabídky.