Rubriky
Aktuality

Kotlíkové dotace 2021 na tepelné čerpadlo

UPOZORNĚNÍ: Na druhou polovinu r. 2021 se chystají další kotlíkové dotace. TČ můžete instalovat i před žádostí na TČ. Rezervujte si termín pro své čerpadlo již nyní, protože na výměnu starého kotle máte jen 1 rok. Od září 2022 si v kotli 1. a 2. třídy nezatopíte. Odhaduje se, že takových kotlů je až 360 000!

V rámci Kotlíkových dotací v ČR stát pomáhá již ve třetí vlně přejít domácnostem na ekologický způsob vytápění.

V letošním roce probíhá třetí, poslední výzva. Odhadem je však stále kolem 300 000 domácností po celé republice, které topí starými neekologickými kotly, zejména na tuhá paliva, tedy uhlí s ručním přikládáním.

Většina lidí neví, že svým kotlem na tuhá paliva (zejména uhlí) 1. a 2. emisní třídy si od 1. září 2022 nezatopí pod hrozbou pokuty až 50 000 Kč, v Praze dokonce od podzimu 2020!

Přejděte na ekologický způsob vytápění tepelným čerpadlem DAIKIN nebo TOSHIBA:

 • už žádné ruční přikládání špinavého a prašného uhlí
 • žádné skládání uhlí a bolavá záda

Topení tepelnými čerpadly  DAIKIN nebo TOSHIBA je:

 • ekologické a splňuje parametry pro Kotlíkové dotace nebo Novou zelenou úsporám
 • bezprašné – žádné přiládání uhlí, briketami nebo peletami
 • žádné revize komínů, jen 1x ročně zkontrolujeme správnou funkčnost čerpadla
 • nepotřebujete přípojku na plyn
 • nepotřebujete každý rok schánět nějlevnější uhlí, pelety ani sušit dřevo
 • stačí pouze přípojka na elektrickou energii
 • je velmi ekonomické – až z 80 % topíte ZDARMA okolním vzduchem

Více informací o tepelných čerpadlech TOSHIBA najdete zde.

Více informací o tepelných čerpadlech DAIKIN najdete zde.

1. Kdo má nárok na Kotlíkové dotace?

 • ti, co topí v rodinných domech starými kotli 1. nebo 2. emisní třídy (většinou s ručním přikládáním na tuhá paliva jako je uhlí)...číslo emisní třídy najdete na štítku na svém kotli (jedná se o o údaj o celkové třídě kotle, která se skládá z účinnosti a množství produkovaných emisí (pokud např.kotel patří do emisní třídy 3, ale účinností jen do 2, celková třída kotle je 2). Nevíte si rady? kontaktujte nás – zdarma vám poradíme.
 • mají v domě rozvedeno topení (tedy v každé vytápěné místnosti máte radiátory, netopíte samostatnými kamny v každé místnosti)

2. Na koho se Kotlíkové dotace nevztahují

3. Papírování kolem žádosti se nemusíte bát – vyřídíme ho za vás

S žádostí je spojeno trochu papírování, to je pravda. Je zásadní, aby podklady připravil specialista, který má s dotacemi zkušenosti. Po podání žádosti máte pouze jednu šanci na doplnění informací. Ani my nemáme rádi papírování, ale bez toho to nepůjde. Proto spolupracujeme s externí firmou, která za vás veškeré papírování vyřídí, podklady připraví a  podáMonitoruje za vás také stav žádosti, případně informace doplní (to však nebývá potřeba, protože jejich žádosti jsou velmi dobře připravené). Zároveň s vámi projde co dělat, aby byla dodržena udržitelnost tzn. byly naplněny veškeré procedury i po vyplacení dotace.

4. Kolik stojí podání a vyřízení žádosti?

Podání žádosti a její administrace v rámci Kotlíkových dotací stojí 5 500 Kč (+ DPH). Tuto částku platíte naší partnerské společnosti, která se na vyřizování dotací specializuje a má s nimi bohaté zkušenosti. Pokud nemáte platnou revizní zprávu kotle, je potřeba připočíst částku cca 1500 Kč.

Dotaci si samozřejmě můžete vyřídit sami a bude vás to stát pouze váš čas.

U Nové zelené úsporám je potřeba připočíst částku za technickou zprávu, která je povinnou součástí žádosti o dotaci.

Firma NODIP si za zprostředkování pomoci v rámci Kotlíkových dotací ani Nové zelené úsporám nic neúčtuje. Pouze vás ZDARMA spojíme s odbornou firmou, se kterou vše budete řešit (ceny za jejich práci viz bod 4).

5. Mám starý kotel, co mám tedy dělat?

Hlavně starý kotel neodstraňujte, nedemontujte. Součástí podání žádosti je také doložení fotodokumentace, že máte starý kotel stále namontovaný. Ihned nás kontaktujte a domluvíme ideální postup.

6. Umí tepelná čerpadla také ohřívat vodu na mytí?

Samozřejmě, tepelná čerpadla umí ohřívat vodu na spotřebu v domácnostido otopného systému, umíme je napojit na stávající radiátory nebo podlahové vytápění , kombinovat je s fotovoltaikou….varianty se přizpůsobí vašim potřebám.

Více se o tepelných čerpadlech dočtete zde.

7. Jak vysoká je Kotlíková dotace?

Můžete žádat až o 80 % způsobilých nákladů (instalaci, samotné čerpadlo, náklady na novou otopnou soustavu, rekonstrukci nebo úpravu spalinových cest vč. nákladů za přípravu technické zprávy a žádosti atp.)

U tepelených čerpadel tak můžete získat až 120 000Kč a navíc bonus 7 500Kč u prioritních obcí. Do seznamu patří většina obcí, je tak velká šance, že i vy máte nárok na celých 127 500 Kč. Seznam prioritních obcí najdete zde.

8. Kdy je potřeba žádat – mám ještě čas?

Nemáte, poslední vlna kotlíkovek probíhá letos, v některých krajích jsou již peníze vyčerpané např. Moravskoslezský. V jiných krajích žádosti stále přijímají nebo přijímat budou.

UPOZORNĚNÍ: Termíny pro podání žádostí již uplynuly, ale vzhledem k enormnímu zájmu občanů stát přidává peníze. Aktuálně ve Středočeském kraji je stále dostatek peněz pro další žádosti (stav leden 2020) – neotálejte! Pro ostatní kraje nás kontaktujte.

Termíny kotlíkové dotace 2019 NODIP tepelná čerpadla

Navíc kotlíkovky můžete kombinovat s Novou zelenou úsporám – zeptejte se nás, na jaké dotace od státu máte nárok – konzultace zdarma.

9. Také zatepluji dům, vyměňuji okna, mohu žádat o víc peněz?

Bohužel ne, v rámci Kotlíkových dotací je možné žádat maximálně o 127 500 Kč. Umíme vám však poradit a také zprostředkovat ZDARMA pomoc s vyřízením Nové zelené úsporám (NZÚ), nebo kombinovat NZÚ a Kotlíkové dotace. Pokud totiž obě dotace budeme kombinovat, můžete získat navíc na čerpadlo 40 000 Kč!! Případně lze dotací získat i na zateplení, výměnu oken atd.

10. Nová zelená úsporám (NZÚ) – dotace pro elektrokotle, přímotopy atp.

V rámci Kotlíkových dotací můžete čerpat dotaci pouze na kotle na uhlí s ručním přikládáním. Pokud však topíte např. elektrokotlem nebo přímotopy, můžete žádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Takovou dotaci můžete kombinovat i s dotací na zateplení, nová okna, zateplení střechy atd. Můžete získat až 550 000 Kč a k tomu 25 000 Kč na zpracování odbornéh posudku a technikého dozoru.

11. 60 000 Kč na elektrokotel

Jako příklad uvádíme dotaci na elektrokotel nebo přímotopy, kde můžete získat 60 000 Kč + 5 000 Kč pro přípravu dokumentaceElektrokotel bude moci zůstat jako bivalentní (záložní) zdroj. Přímotopy je nutné dle požadavků dotace odstranit.

12. Kdy peníze dostanu?

Ať se již jedná o Kotlíkové dotace nebo NZÚ, vždy dostáváte proplacenou dotaci až po realizaci tzn. po nainstalování nového a likvidaci starého kotle. Peníze dostáváte vyplacené v řádu týdnů (u kotlíkovek trvá vyhodnocení žádosti 4-6 týdnů, samotné vyplacení schválené dotace pak 2-3  týdny od realizace a dodání dokumentů nutných pro čerpání – vše za vás firma zařídí). V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji obce poskytují bezúročné půjčky, které je možné čerpat až na 100 % nákladů a splácet až 10 let.

13. Už mám zatepleno, vyměněná okna, mohu žádat zpětně?

Ano, můžete žádat až 24 měsíců zpětně na již hotová opatření.  A pokud již máte podporu schválenou, máte 24 měsíců na jejich realizaci.

Intalujeme tepelná čerpadla japonských značek Toshiba a Daikin, které mají desítky let zkušeností – klikněte zde pro více informací.

Chcete také peníze od státu na tepelné čerpadlo?

Volejte 602 457 196 nebo pište 

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Připojit můžete až 5 příloh, stačí je přetáhnout myší z počítače.
Vaše osobní údaje budou použity pouze pro zodpovězení dotazu nebo vypracování nabídky.