Rubriky
Aktuality

Netěsnost trojcestných ventilů SIEMENS

S jarem každý rok končí topná sezóna a vy jste na tepelném čerpadle vypnuli ohřev topné vody do podlahového vytápění nebo radiátorů. Zůstal aktivní pouze ohřev TUV (teplé užitkové vody). V dubnu jste si toho nevšimli, ale v teplejších měsících zjišťujete, že radiátory jsou teplé, skoro až horké a přitom má tepelné čerpadlo ohřívat jen nádrž TUV, často označovanou jako bojler.

Problém je v propustnosti trojcestného ventilu. Výrobce TOSHIBA doporučuje používat trojcestný ventil SIEMENS DN25-SXI 46-25 s pohonem SFA 22. Pro tento ventil je typické, že dle výrobce může propouštět až 20 procent ve směru, který je uzavřen. Dle výrobce ventilu toto není chyba, ale vlastnost, kterou se netají v datovém listu. Ale upřímně, kdo si toho všimne.

Tato vlastnost nám byla nepříjemná a výrobce ventilu i zástupce dealera TOSHIBA jsme na to upozorňovali. Nakonec jsme ve spolupráci našli takové řešení, které tento problém řeší. Nyní již od podzimu roku 2021 používáme trojcestný ventil SIEMENS VXI46.25T/2 a motor SIEMENS SSA31.04.

Na vstup AB se napojí výstup teplé topné vody z tepelného čerpadla, na výstup A doporučujeme napojit topnou soustavu – podlahové vytápění nebo radiátory. Na výstup B je vhodné napojit nádrž TUV. Důvodem je, že výstup A v otevřeném stavu propouští 100 procent vody, výstup B maximálně 70 procent vody. Neberte toto doporučení dogmaticky, můžete tyto výstupy prohodit, například v případě, že máte soustavu jen ve 3/4″ a do bojleru rozvody jsou v 1″.

Pro techniky montážních firem uvádíme jen pár poznámek k zapojení. Nezapomeňte nastavit:

  • 6B4 hodnota 1 SPDT
  • svorky 8, 9, 10 v pořadí zleva černá, bílá, modrá