Rubriky
Aktuality

Tepelná čerpadla – moderní zdroj vytápění místo starých uhelných kotlů

Určitě jste slyšeli o tepelných čerpadlech a kladete si otázku, zda je tato technologie vhodná pro váš dům nebo byt? Skutečně není jen pro domy s podlahovým vytápěním či novostavby? Za jak dlouho se i investice vrátí?

Tepelným čerpadlem se často nahrazuje starý neekologický nebo neekonomický zdroj vytápění – např. kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním, elektrokotel apod. Na některá tepelná čerpadla lze čerpat Kotlíkové dotace nebo Novou zelenou úsporám a významně tak snížit investiční náklady až o 127 500 Kč.

Kotel, který je na úvodní fotce, už žádné splodiny nevypuští, v rámci kotlíkových dotací jsme ho u klienta vyměnili za tepelné čerpadlo Toshiba Estia.

Proč přejít na vytápění tepelným čerpadlem?

Všichni, kteří topí v kotlích na tuhá paliva a přikládají ručně, vědí, co to je i několikrát v noci vstát a pěkně přihodit do kotle, aby bylo teplo. Je to práce namáhavá, v prašném prostředí. Uhlí se navíc do sklepa samo nesloží, takže na rodinu čeká šichta již před topnou sezónou, když uhlí přijede. Takových domácností je v ČR odhadem stále kolem 300 000

Domácnosti tak přechodem na tepelné čerpadlo získají zejména neskutečné pohodlí – žádné skládání uhlí, žádné přikládání, stačí zapnout „knoflík“ a doma je teplo. V neposlední řadě přechod na tepelné čerpadlo uvítá i okolí, protože se z vašeho komínu do ovzduší nebude šířit štiplavý kouř.

Investice do tepelného čerpadla jsou vyšší, ale díky dotacím, které stát nabízí, je možné ušetřit např. u kotlíkových dotací až 127 500 Kč. Návratnost investice do TČ se tak může zkrátit z cca deseti let na polovinu. Samotné provozní náklady se pak u typického rodinného domu mohou pohybovat kolem 20 000 Kč za rok (záleží na tepelných ztrátách domu). TČ stačí 1x za rok nechat zkontrolovat revizním technikem, žádný další servis nepotřebují a slouží dlouhá léta.

Přečtěte si více o tepelném čerpadle Toshiba Estia.

O tepelném čerpadle Daikin Altherma se více dočtete zde.

Pokud i vy chcete topit ekologicky a ekonomicky, kontaktujte nás pro vypracování nabídky.

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Připojit můžete až 5 příloh, stačí je přetáhnout myší z počítače.
Vaše osobní údaje budou použity pouze pro zodpovězení dotazu nebo vypracování nabídky.